Konference: Prosperující komunity – příležitost pro společnou budoucnost 28+

Na začátku dubna se v prostorách Národního zemědělského muzea na Letné konala třídenní konference nazvaná Prosperující komunity – příležitost pro společnou budoucnost 28+. Konference se konala pod záštitou tří ministerstev (MPSV, MZ, MMR) a jejím cílem bylo seznámit přítomné s hlavními výzvami pro budoucí rozvoj České republiky a rolí místních akčních skupin (MAS) v tomto rozvoji.

Všemi řečníky bylo konstatováno, že MAS mají v regionálním rozvoji nezastupitelnou úlohu. Na horizontální úrovni propojují místní samosprávy, neziskové organizace, podnikatele a místní obyvatelstvo a na vertikální úrovni jsou spojnicí mezi ministerstvy a obcemi. Napříč všemi přednáškovými sály se nesla hesla jako multifondovost a multioborovost, která odkazovala na zamýšlené budoucí směřování MAS. To bude ovlivněno snížením finanční podpory z EU po roce 2028 a potřebou překlopit dosavadní financování evropských projektů do standardního rozpočtu ČR. Často zmiňovaná byla také potřeba zajistit bezpečnost a v tomto kontextu byly sociálně soudržné, stabilní a odolné regiony chápány jako jeden ze základních pilířů této bezpečnosti. V rámci sociální soudržnosti byla zdůrazňována potřeba prevence a včasného záchytu problémů, aby díky brzké intervenci nedošlo k jejich gradaci.

Velká část konference byla věnována prezentaci projektů, které místní akční skupiny (MAS) realizují v rámci Operačního programu Zaměstnanost+ (OPZ+). Jedná se o projekty, které jsou zaměřeny na podporu sociálního začleňování, posilování komunitních vazeb a koordinaci sociální pomoci v regionu. Svůj projekt zaměřený na podporu osob s duševními a finančními problémy představily také zástupkyně MAS Říčansko, Jana Krutská a Petra Přílučíková a ředitelka Farních charity Mnichovice, paní Lucie Procházková. Zásadním přínosem projektu je komplexní forma podpory, kterou projekt osobám v nepříznivé životní situaci zdarma nabízí. Kromě psychosociální, potravinové a materiální pomoci, jež zajišťuje Farní charita Mnichovice, je dále neziskovou organizací Cesta integrace bezplatně poskytováno dluhové poradenství a Terapeutickým centrem Modré dveře psychoterapeutická podpora. Účastníci konference a panelisté v rámci naší tematicky zaměřené skupiny ocenili rovněž koordinační funkci MAS v otázce poskytování sociální pomoci v regionu. Díky svému dlouhodobému působení v této oblasti, znalosti regionu, potřeb jeho obyvatel a zároveň potenciálních zdrojů pomoci v území i mimo něj, funguje MAS jako určitý lokální koordinátor pomoci. Kromě organizací přímo zapojených do stávajícího projektu, jejichž služby jsou hrazeny z Operačního programu Zaměstnanost+, se při řešení sociální problematiky daří úspěšně spolupracovat také s ostatními sociálními službami a dalšími významnými aktéry v této oblasti (např. návazné služby, školy, atd.). Významným přínosem působení MAS v sociální oblasti je právě komplexní přístup, podpora spolupráce a propojování organizací, kdy na jednu problematiku nahlíží více odborníků ze svého úhlu pohledu, kteří společně dokáží nabídnout nejvhodnější způsob řešení. Díky koordinaci dochází k rozšiřování sítě pomoci, navazování spolupráce, propojování aktérů a zajišťování volných kapacit.

Účast na konferenci byla velmi přínosná a inspirativní. Zástupci dalších MAS nám představili své projekty – např. MAS Zubří země nás seznámila s projektem nazvaným TOD, tj. Tým Okolo Dítěte, v jehož rámci multioborový tým odborníků hledá možnosti pro vyřešení problematické situace konkrétního dítěte. Tento tým má díky své diverzifikovanosti potenciál vymyslet inovativní řešení, která by bez vlivu dalších osob nevznikla. Dále jsme měli možnost seznámit se s projektem Týmy duševního zdraví, které působí na Kutnohorsku a jejichž cílem je mj. posilovat kompetence pedagogů v oblasti porozumění dětskému chování. Na konferenci vystoupili se svým příspěvkem rovněž odborníci, kteří působí na pomezí sociální oblasti a oblasti vzdělávání, jejichž společným cílem je, ať již legislativně či fakticky, pomoci ohroženým rodinám s dětmi. Za jeden z hlavních nástrojů efektivní pomoci této cílové skupině považují komplexní, multioborový přístup, který bude ukotven v legislativě. Právě ona multioborovost je pojítkem mezi naší MAS a žádoucím budoucím vývojem.

 


Kategorie:

Tagy: