Setkání starostů obcí a zemědělských podnikatelů z našeho regionu

V kamenickém kulturním a informačním centru proběhlo v úterý 12. 11. 2024 setkání starostů obcí a zemědělských podnikatelů z našeho regionu. Setkání se věnovalo problematice zemědělské krajiny v kontextu změn klimatu a proběhlo v přátelské atmosféře. I přes rozdílné názory na určitá témata byl patrný vzájemný respekt k postojům jednotlivých diskutujících stran a snaha dohodnout se.

Akce se těšila velkému zájmu jak ze strany zástupců obcí, kterých se účastnilo 23, tak i regionálních zemědělců, jichž se účastnilo 8. Díky spolupráci s Nadací Partnerství, která po odborné stránce zajišťovala převážnou část programu, a jejímu celorepublikovému působení, se akce účastnili také zástupci vzdálenějších obcí či jiných místních akčních skupin (MAS).

Začátek akce byl věnován aktualitám z MAS. Paní ředitelka Lenka Babíčková nejprve připomenula přínos místní akční skupiny pro zdejší region v předešlých programových obdobích. V letech 2007–2013 bylo do regionu formou výzev vyhlášených z jednotlivých operačních programů EU investováno necelých 48mil. Kč, v letech 2014–2020 se jednalo o více než 115mil. Kč. Dále představila aktuální vyhlášené výzvy z Integrovaného regionálního operačního programu, Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost a Strategického plánu Společné zemědělské politiky. Připomenula také možnost využít zdarma poradenství v oblasti realizace energetických úspor na rodinných a bytových domech pro seniory a další znevýhodněné skupiny obyvatel.

Na paní ředitelku navázala Jana Krutská s informacemi o průběhu realizace projektu zaměřeného na podporu osob s duševními a finančními problémy. Kromě standardních statistických dat o počtu podpořených osob, zaujaly přítomné zejména konkrétní anonymizované příklady z praxe. Ty potvrzovaly potřebu spolupráce napříč všemi dotčenými aktéry při řešení dané problematiky.

Posledním příspěvkem ze strany MAS byla fotografická prezentace akce BerchtolDĚNÍ, kterou místní akční skupina ve spolupráci se Zámkem Berchtold pořádala v květnu letošního roku. Akce se účastnilo téměř 500 dětí z místních škol a školek, které si díky zapojení místních výrobců, držitelů regionální značky ZÁPRAŽÍ originální produkt®, vyzkoušely různá tradiční řemesla a jiné dovednosti.

Hlavní část programu byla věnována tématu krajiny a dopadu hospodářské činnosti v kontextu klimatických změn. Zástupci Nadace partnerství představili přítomným problematiku změny funkce krajiny, ke které dochází dlouhodobým vlivem působení člověka a navrhli různé možnosti, jak tento negativní dopad zmírnit. Součástí tematického dne byla také interaktivní hra, v jejímž rámci jsme se převtělili do členů zastupitelstva fiktivní obce a v rámci rozpočtu rozhodovali o opatřeních, která bychom v naší obci chtěli realizovat.

Po velmi chutném obědě, za který děkujeme zdejší restauraci, se díky aktivní účasti zástupců starostů a zemědělců uskutečnila panelová diskuse. Za zapojení děkujeme nejen paní starostce Janě Procházkové z Klokočné a panu starostovi Davidu Hlouchovi z Tehova, ale také panu Petru Zajíčkovi, zemědělskému podnikateli z Farmy Tehov a panu Tomáši Jandovi z Farmy Všechromy. V rámci diskuse dostali všichni účastníci možnost představit svou činnost a její souvislost s diskutovanou tematikou. Zástupci starostů zdůraznili svůj záměr přispět k co nejšetrnějšímu hospodaření na pozemcích v katastru svých obcí (např. zamezit erozi) a zároveň představili již realizovaná opatření (např. výsadba stromů, meliorační úpravy, obnova původních cest). Zástupci zemědělců ze svého úhlu pohledu zhodnotili návrhy Nadace partnerství a zmínili také své přínosy k rozvoji zdejší krajiny (např. výsadba stromů, rozvěšování ptačích budek). Všichni diskutující se shodli na základní potřebě uživit obyvatele regionu a co nejvíce zdejší zemědělské produkce spotřebovat v regionu, bez potřeby složitého a neekologického transportu. Potřebu vzájemné spolupráce, komunikace a zejména společný cíl všech zúčastněných na závěr zhodnotil pan Zajíček takto: „Sedlák zpravidla kouká na tu půdu tak, jak bude vypadat, až na ní bude hospodařit jeho syn a vnuk. Podobně jako obce. Ty také nezajímá, co bude za rok.“

Děkujeme za příjemně strávený den a doufáme, že setkání pomohlo navázat či utužit dosavadní spolupráci a přispělo rovněž k uvědomění si toho, že jak se o krajinu staráme, takovou ji máme.

 

  • Inspirační manuál pro  účastníky vzdělávacích kurzů Nadace Partnerství – Jak na klima v zemědělské krajinězde
  • Prezentace MAS Říčansko – zde
  • Video z akce – zde

 

Jana Procházková (starostka Klokočná), Petra Zajíček (zemědělec Tehov), David Hlouch (starosta Tehov)
Tomáš Janda (zemědělec Všechromy), Monika Hradilová (Nadace Partnerství), Martin Ander (Nadace Partnerství)
Monika Hradilová (Nadace Partnerství)
Starostové a zemědělci rozhodují o realizaci ekologických opatření ve fiktivní obci
Návrh ekologického opatření v rámci interaktivní hry
Starostové a zemědělci rozhodují o realizaci ekologických opatření ve fiktivní obci
Lenka Filipová, Martin Ander (Nadace Partnerství)

Kategorie:

Tagy: